Recenzja mangi: Wolf's Rain

Wolf's Rain to dwutomowa manga wydana w latach 2003-2004. Scenariuszem zajął się Keiko Nobunoto, natomiast ilustracjami Toshitsugu Iida. Polska wersja została wydana przez wydawnictwo JPF (Japanica Polonica Fantastica) w 2004 roku. 

Historia rozpoczyna się od białego wilka - Kła - który to cały zakrwawiony wędruje w śniegu w kierunku, do którego przyciąga go specyficzny zapach. Nie jest w stanie logicznie określić, co go przyciąga, ale jest to na tyle intensywne, że nie może się powstrzymać i czuje, że jest to coś bardzo ważnego. Pomimo życia od lat wśród ludzi, nie jest w stanie pokonać swojego zwierzęcego instynktu i próbuje odnaleźć źródło zapachu - ma to być Raj. 

Raj to miejsce znane ludziom z legend, miejsce niekończącego się szczęścia i spokoju. Drogę do niej opisano w "Księżycowym Tomie", natomiast w rzeczywistości drogę tę są w stanie odnaleźć wyłącznie wilki - istoty, które wyginęły około 200 lat przed zaistniałą sytuacją. Niemniej, skoro znamy już Kła, to jest chyba dowód na to, że wilki wcale nie są martwe? Jakim cudem więc udało im się przeżyć te dwa stulecia wśród ludzi i nie zginąć? 

Wolf's Rain jest tytułem krótkim, dlatego też nie możemy spodziewać się rozbudowanej fabuły. Liczyć musimy się raczej z nieprzyjemnym wycięciem fragmentu całej serii anime i wciśnięcia go na papier (w końcu animowana seria miała aż 30 odcinków). Krótkie opowiadanie o dążeniu do spełnienia swoich marzeń, o realizacji swoich postanowień i o przyjaźni, gdyż w drodze do spełnienia Kłowi towarzyszy trójka przyjaciół-wilków - Pazur, Wąsik i Skowyt (bawią mnie te imiona, serio).

W dwóch tomach mangi nie możemy również spodziewać się, że dostaniemy szansę na poznanie psychiki i historii bohaterów (nie tylko czwórki głównych, ale również innych, wciąż istotnych dla całej historii). Z pewnością po obejrzeniu anime sporo rzeczy stałoby się jasne, aczkolwiek manga również powinna serwować nam pewną dawkę interesujących informacji. Skupiając się nawet na czwórce naszych bohaterów ciężko jest opisać ich jakoś mocno - jeden myśli o jedzeniu, jeden jest typowym twardzielem, kolejny zatem jest uparty i udaje samotnika, a jeszcze jeden boi się wszystkiego i nie potrafi poradzić sobie w życiu. Nic więcej seria nie jest w stanie nam zaoferować.

Opowiadanie (bo tak mogę nazywać ponownie te dwa tomiki) skupia się na Raju, ale ostatecznie nie wnosi aż tak wciągającej historii dążenia do realizacji swojego celu. Jest miejsce, zbiera się drużynę, poznaje się po drodze kilka pomocnych osób, ucieka się przed wrogiem i ostatecznie dociera się do celu. Wydaje mi się to dosyć szablonowym stylem tworzenia historii. Szkoda, że tak zostało to stworzone, gdyż w moim odczuciu kompletnie nie jestem w stanie zrozumieć przekazu tego komiksu. 

Chciałabym rozpisać się więcej na temat tego tworu, aczkolwiek pomimo chęci nie jestem w stanie. Natomiast mogę odpowiedzieć na pytanie, czy warto ten tytuł ruszać. Podejrzewam, że będzie to ciekawy dodatkowy smaczek dla osób, które serię anime już mają za sobą, gdyż zrozumieją więcej rzeczy w wydanych 11 rozdziałach opowieści. Jeśli ktoś natomiast planuje ruszyć za popularną kolejnością manga -> anime, to nie polecam, gdyż tytuł zupełnie nie jest w stanie nas przygotować na 30 odcinków historii animowanej. 

Średnia ocen według portalu MyAnimeList: 7.17

Plusy:
  • Polskie wydanie;
  • Kreska serii, zarówno jeśli chodzi o projekty postaci, jak i również tła. 
Minusy:
  • Za krótka opowieść;
  • Brak możliwości rozwijania swojej wiedzy o świecie i bohaterach;
  • Wizualne projekty postaci-wilków;
  • Brak jakichkolwiek powiązań do historii z anime;
  • Imiona postaci w polskiej wersji językowej.

Komentarze

Popularne posty